هدیه ایران

نام های پسر و دختر که با حرف «خ» شروع میشوند

1 2 3 

خاتَم /xātam/ (در صنایع دستی) 1- نقوش و طرح‌های تزیینی روی چوب؛ 2- (در قدیم) انگشتر، مهر تایید، نگینِ انگشتر؛ 3- (در قدیم) (به مجاز) فرمان، حکم و پایان؛ 4- (اَعلام) نام شهرستانی در جنوب استان یزد.
توضیحات بیشتر

خالِد /xāled/ (عربی) 1- (در قدیم) پاینده و جاوید؛ 2- (اَعلام) 1) خالد ابن اسعد [قرن اول هجری] صحابی پیامبر اسلام(ص) و از مهاجران به حبشه؛ 2) خالد ابن ولید [قرن اول هجری] سردار عرب، صحابی پیامبر اسلام(ص) که در فتح مکه شرکت داشت. فاتح حیره، شام و قِنَسرین؛ 3) خالد برمکی [86-165 قمری] دولتمرد ایرانی از خاندان برمکیان، که همراه ابومسلم برای برانداختن امویان جنگید، از مشاوران منصور خلیفه بود و نقشه‌ی شهر بغداد را طرح کرد.
توضیحات بیشتر
جایزه نقدی شارژ موبایل

خالِق /xāleq/ (عربی) 1- آن‌که کسی یا چیزی را پدید می‌آورد، به وجود آورنده، آفریننده؛ 2- از نام‌های خداوند.
توضیحات بیشتر

خاور /xāvar/ (مخففِ خاوران) هم به معنی مشرق و هم به معنای مغرب است.
توضیحات بیشتر

خُتن /xotan/ 1- (اعلام) شهر و واحهای در جنوب باختری منطقه خودگردان سین کیانگ اویغور، در غرب چین، که هم مشک و آهوی مشکین آن و هم زیبارویانش در ادب فارسی مشهور است؛ 2- (به مجاز) دختری که مثل زیبارویان خُتن میباشد؛ 3- (به مجاز) زیباروی.
توضیحات بیشتر

خجسته /xojaste/ (اوستایی) 1- مبارک، فرخنده؛ 2- (در موسیقی ایرانی) گوشه‌ای در دستگاه نوا؛ 3- (در قدیم) سعادتمند، کامروا، خوشبخت؛ 4- (در گیاهی) همیشه بهار (گل).
توضیحات بیشتر
جایزه نقدی شارژ موبایل

خدیجه /xadije/ خدیجه در لغت به معنی السحاب(ابرباران زا) یا النخل المثره (درخت خرمای پر ثمر ) است. در مجموع خدیجه کسی است که از او خیر و برکت و مهربانی و زیبائی تراوش می کند . «منتسکیو» می گوید:ارزش لفظ به معنای آن است، مانند پوست میوه به محتوای شیرین آن . از این رو خدیجه نام زنی است که همه خوبی ها و زیبایی ها ی اخلاقی و خوش خلقی و ارزش های والایی را با خود حمل می کند. به همین دلیل آوازه او در شهر مکه او را به همسر پر اوازه ترین موجود آفرینش یعنی پیامبر نور و رحمت و ملاحت محمد مصطفی (ص) در آورده است . بر اساس علم نجوم قدیم و روان شناسی جدید هر کس نام پر خیر و برکت و زیبایی آفرین نظیر : خدیجه ، فاطمه و زینب و... را برای فرزندش انتخاب کند. اورا در مسیر جویبار خوبی ها و زیبایی ها قرار داده است و نیروهای منفی و غیر ارگانیک که به طور نامرئی در فضا پراکنده اند و هیچ آسیبی به او نمی رسانند و از همه مهمتر از شفاعت نام این بزرگان نیز در فردای قیامت بهره مند خواهند شد. هر کس که خدیجه نام دارد در نزد خدا مقام دارد زیبایی و خیر و مهربانی خیزد ز وجود او نهانی
توضیحات بیشتر

خرامان /xa(o)rāmān/ دارای حالت خرامیدن، در حال خرامیدن، به آهستگی و با ناز.
توضیحات بیشتر

1 2 3 
برندگان قرعه کشی